Ati patit ceva, baieti?

Ziua de vineri a fost una de exceptie pentru fotbalul calarasean. Dunarea si Chirnogi au castigat meciurile jucate in Liga a 3-a si fac parte din clubul select al echipelor din primele trei esaloane care nu au pierdut nici un meci de la inceperea campionatului. Langa Dunarea si Chirnogi mai stau Sportul Studentesc, CS Otopeni, Sageata Navodari, Damila Maciuca, Corona Brasov, Poli Timisoara, CSM Moinesti, Otelul II Galati, Juventus Bucuresti, ACS Berceni, Flacara Faget, Minerul Motru, Millenium Giarmata, Jiul Rovinari si Argesul Pitesti.

Dunarea a castigat in fata celor de la Focsani cu 2-0. Mircea Stefan a fost din nou la inaltime. Jucatorul care a renascut sub comanda lui Virgil Bogatu a marcat de doua ori impotriva moldovenilor. „Trebuia sa castigam la o diferenta mult mai mare, dar am ratat foarte mult. Baietii au jucat foarte bine, s-au daruit. Acum avem o pauza in program. Etapa viitoare vom sta. Jucatorii nu vor avea pauza. Vom juca un amical cu Unirea Campina, in deplasare. Urmatorul meci oficial va fi peste doua saptamani la Calarasi, cu Rapid II. Va fi un meci foarte greu, dar avem puterea sa castigam. Trebuie sa ne mobilizam si sa jucam ceea ce stim” a declarat Virgil Bogatu, antrenorul Dunarii Calarasi.

Bucurie mare si la Chirnogi. Victoria a invins la Constanta pe Eolica Baia cu 2-1. Bucuria chirnogenilor este amplificata si de faptul ca succesul care i-a urcat la +1 in clasamentul adevarului a fost obtinut pe terenul unde rivalii de la Calarasi au scos doar o remiza chinuita cu o saptamana in urma.

George Craciun a jucat rolul lui Banel Nicolita in minutul 20, atunci cand a trimis mingea in poarta echipei sale. Victoria a revenit in joc 10 minute mai tarziu, atunci cand „Banel” – Craciun a egalat din penalty. Oaspetii au obtinut victoria in minutul 80. Petre Ungureanu, arma secreta a antrenorului Virgil Nitoi, a lovit decisiv si Chirnogiul a obtinut primul succes din acest campionat. Presedintele Mircea Dan are acum obligatia de a face rost de bani pentru a le putea promite jucatorilor o prima decenta pentru urmatoarele doua jocuri, ambele pe teren propriu, contra celor de la Gloria Buzau si CSM Focsani.